Imaginácie opäť v mestskom parku

Imaginácie 2014 - plagátStaromestské divadlo Petra Raševa prináša do mestského parku v Košiciach unikátny projekt s názvom Imaginácie. Magický príbeh, ktorý stvárňujú profesionálni akrobati, herci a tanečníci sa odohrá 29. – 31.mája. Vstup je voľný a predstavenie sa začína každý večer po zotmení, po 21:00.

Novopremenované Staromestské divadlo, ktoré do svojho názvu nedávno prijalo aj meno jeho zakladateľa Petra Raševa, pripravuje už piaty ročník Imaginácii. Na Slovensku je to stále jediný projekt svojho druhu. Multižánrové, plenérové predstavenie (z angličtiny site-specific), ktoré využíva rôzne priestory a ponúka viacero druhov umenia.

Imaginácie budú tentokrát VEĽKÉ

Po skúsenostiach z predošlých ročníkov sa organizátori snažili vytvoriť prestavenie, ktorého jednotlivé obrazy budú naozaj veľké a môžu sa odohrávať na vyvýšenom alebo otvorenom priestranstve, aby bola čo najlepšia viditeľnosť pre tisíce divákov. S malým chlapcom, ktorý sa omylom dostal do sirotinca, keď sa stratil svojím rodičom, sa vydáme na rozprávkovú cestu domov. „Opäť pôjde o zaujímavý, magický príbeh, no tentoraz sa dotkneme aj aktuálnej témy, ktorá je žiaľ veľmi reálna, a to je hrozba vojny,“ hovorí Ľuba Blaškovičová, riaditeľka projektu.

Novinkou je Kunsthalle

Jednotlivé obrazy Imaginácii sa spájajú do jedného tematického celku a odohrávajú sa na viacerých miestach. Diváci sa posúvajú spolu s účinkujúcimi po dejovej línii. „Tento rok sa budú časti príbehu odohrávať len na šiestich miestach, takže diváci sa nenachodia až toľko, ako po minulé ročníky. Pristúpili sme k tejto koncepcii, pretože ľudia sa sťažovali, že sa nestíhali presúvať a kvôli obrovskému počtu divákov poriadne nevideli,“ hovorí Ľuba Blaškovičová. Novinkou je aj využitie interiéru. „Tento rok sme na veľkolepú úvodnú scénu zvolili úplne nový priestor – zrekonštruovanú Kunsthalle, aby sme ju aj touto formou predstavili Košičanom. Takže po prvý raz budeme aj v interiéri.

Talianski akrobati prvýkrát na Slovensku

Talianska skupina eVenti Verticali prinesie do Košíc úplne novú akrobaciu, niečo, čo na Slovensku ešte nikto nevidel. Ja by som sa tešila aj na akvabely, trampolínu, tá tu tiež ešte nebola, no a najmä na záverečný obraz,“ vymenuváva Blaškovičová s tajomným úsmevom. Tento rok nečakajte v Imagináciách videoprojekcie, ale tiež niečo nové. „Českí a slovenskí grafici chystajú video mapping na budovu bývalého korčuliarskeho pavilónu. A z toho čo som videla to bude naozaj niečo úžasné.

Na Imaginácie pricestujú aj už stáli hostia, ktorí sa sem radi vracajú, to je napríklad povrazochodec Oliver Zimmerman z Nemecka, združenie pouličných umelcov V.O.S.A z Čiech, Long Vehicle Circus, ale aj naše slovenské duo Aratron Aspis so svojou UV a ohňovou show, u Košičanov veľmi obľúbené. Diváci sa môžu tešiť aj na ďalších účinkujúcich, košických tanečníkov zo skupiny Outbreak, Bobalet a divadlo Décalages z Prahy.

Projekt sa koná pod záštitou primátora mesta Košice Richarda Rašiho.

… povedali o IMAGINÁCIÁCH

„Som veľmi rád, že jedno z najúspešnejších podujatí projektu Košice – EHMK 2013 vytvorí aj v tomto roku vďaka svojej multižánrovosti, dynamike a atraktivite vystúpení v Mestskom parku v Košiciach pre obyvateľov a návštevníkov nášho mesta jedinečnú a nezabudnuteľnú atmosféru, ktorú sa oplatí naplno prežiť a vychutnať si všetkými zmyslami. Nepochybujem o tom, že aj IMAGINÁCIE 2014 budú mať veľký úspech a pozitívny ohlas verejnosti. Teším sa na ne so všetkými, ktorí si toto výnimočné kultúrne a umelecké podujatie obľúbili.“

 Richard Raši, primátor

„Ja som pravidelný návštevník Imaginácií a podľa mňa sú presne takým typom projektu, ako ja vnímam budúcnosť umenia v 21.storočí. Preto akékoľvek nepochopenie je len nedostatok nadčasovosti.“

Marián Čekovský, hudobník

„Imaginácie lákajú mňa, Košičanov i turistov tým, že sú iné. Na rozdiel od ostatných kultúrnych podujatí ich ťažko jednoznačne zaradiť. Okrem kvalitných tanečných, choreografických a artistických vystúpení oceňujem ich stvárnenie do príbehu, ktorému nechýba poetika. Zároveň sú dôvodom, prečo do Košíc prichádzajú účinkovať exotickí umelci a prečo ľudia neostávajú sedieť v ten večer pred televízorom.“

Milan Kolcun, sprievodca

„Košické Imaginácie sú jednou z akcií, na ktoré sa každý rok teším. Prepojenie rôznych druhov umenia v historickom centre mesta sľubuje vždy neopakovateľný zážitok.“

Tomi Okres, hudobník

Bulletin - Imaginácie 2014
(format: pdf / 563.07 kB / stiahnuté 2229 krát)